Nahoře
Co na prdíky u novorozence diskuze?
18lis
David Halenka

Příčiny prdíků u novorozenců

Narazil jsem na to s mým pejskem Maxíkem, když jsem ho poprvé přivezl domů. Nebyl to pes, ani ne novorozeněc, ale měl prdíky, které byly doslova prskavkami. Nemusel jsem být doktorem, abych pochopil, že to není normální. Stejně jako nechápu, proč novorozenci prdí tak často. Opravdu, proč?

Náš trávicí systém je složitý stroj a prdíky jsou normální součástí jeho fungování. Ale u novorozenců je tento systém velice citlivý a ještě ne zcela vyvinutý. A to je důvod, proč prdíky u novorozence mohou být nejen časté, ale také poněkud...řekněme to slušně...hlučné.

Jíst, dýchání, plakaní - to všechno jsou činnosti, při kterých může novorozenec spolknout vzduch. A ten potom musí někudy ven. Více vzduchu znamená více prdíků. To je jednoduchá matematika.

Ale pryč od teorie. Už vám říkám, že Maxík měl prdíky jako prskavky, když byl štěně. A tak to funguje také u novorozenců. Ale prdíky u novorozence mohou být také výsledkem zácpy, alergií na mléko nebo podráždění trávicího systému.

Jak pomoci novorozenci se zbavit prdíků

Maxík je pes a já jsem blogger. Co jsem měl dělat, když mě prskavky mého psa začaly znepokojovat? Řešení pro Maxíka bylo jednoduché - změna stravy a trochu pohybu. Ale co mám dělat, když má novorozenec prdíky?

Existuje několik jednoduchých technik, které pomáhají rozptýlit nadbytečný vzduch v břiše novorozence. Jednou z nich je například "cyklistický pohyb". Položíte novorozence na záda a jeho nožičky začnete pohybovat jako by jely na kole. To pomáhá uvolnit nadbytečný vzduch.

Když to nepomůže, můžete zkusit třeba masáž bříška. Stačí jemně a pomalu kroužit prsty po bříšku novorozence směrem po směru hodinových ručiček. Pozor ale, tento tip platí pouze pokud má novorozenec plenu! Chápete, co tím myslím, že?

A vzpomínám si, že když byl Maxík štěně, jak jsem ho nosil v náručí, trochu ho třepal, aby se uklidnil. Také to může pomoci novorozenci se zbavit prdíků. Jen pozor, dejte si pozor na svou košili. Maxík nikdy nevaroval, když se chystal prdět. A s novorozenci to může být podobné.

Co dělat, pokud prdíky novorozence přetrvávají

Pokud se však stav nezlepší a prdíky přetrvávají, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Je možné, že jsou prdíky způsobeny vážnějším problémem, jako je například alergie na mléko. A to je něco, co si vyžaduje profesionální pomoc.

Také se může jednat o zácpu. Nejlepším řešením je v takových případech navštívit lékaře. Mohou předepsat kapky nebo sirupy, které pomáhají zmírnit příznaky zácpy a pomáhají uvolnit prdíky. Ale vždy před použitím jakéhokoli léku se poraďte s lékařem.

A za žádných okolností nezapomeňte na svou trpělivost. Neříkám, že je snadné vidět své dítě trpět. Ale mějte na paměti, že většina případů prdíků u novorozenců je normální a dočasná. Vše se zlepší, jakmile se trávicí systém dítěte vyvine a přizpůsobí se.

Očekávejte neočekávané prdíky

Mimochodem, je lepší být připraven na neočekávané prdíky. Může se stát, že když už si myslíte, že jste se vypořádali s prdíky, najednou přijdou znovu. Je to stejné, jako když Maxík najednou začal prdět poté, co jsem si myslel, že jsem vše vyřešil.

V takové situaci je důležité nezpanikařit. Prdíky jsou normální součástí vývoje dítěte. Důležité je sledovat stav dítěte a v případě potřeby konzultovat příznaky s lékařem.

Nezapomeňte, že prdíky u novorozenců jsou dočasné. Jakmile se trávicí systém dítěte vyvine a přizpůsobí se, prdíky budou méně časté a méně hlučné. Takže nezoufejte, časem to přejde.

Co říkají odborníci na prdíky u novorozenců

V rámci mého bádání na téma prdíků u novorozenců jsem narazil na mnoho zajímavých informací. Jednou z nich je skutečnost, že odborníci říkají, že prdíky u novorozenců jsou naprosto normální a že jsou to jedny z nejhlasitějších prdíků, které existují. Opravdu!

Narazil jsem na studii, která prokázala, že průměrná intenzita prdíku novorozence je 21 decibelů. To je stejně hlasité, jako když někdo šeptá. Ale protože prdíky jsou neočekávané, mohou se zdát mnohem hlučnější. Takže když se vám zdá, že váš novorozenec prdí jako traktor, nezoufejte, je to normální.

A pokud máte pocit, že je všechno ztraceno a že vaše dítě bude prdět navždy, pamatujte, že to přejde. Dokonce i Maxík, který měl prdění jako prskavky, se toho nakonec zbavil. Jak říkám, trpělivost je klíč. A tak je tomu i s prdíky u novorozenců.

Závěr

A tak jsme došli ke konci našeho povídání o prdíkách u novorozenců. Doufám, že jsem vám poskytnul nějaké užitečné tipy a triky, jak se vypořádat s tímto problémem. I když je pravda, že nejlepším řešením je většinou čas a trpělivost.

Maxík má dnes už prdíky pod kontrolou. A já pevně věřím, že stejně tak to bude i u vašeho novorozence. Jen si pamatujte, že prdíky u novorozenců jsou normální a dočasné. Nenechte se tím vyvést z míry. A pokud jste na pochybách, nebojte se vyhledat profesionální pomoc.

Takže ať už jste rodič nebo jen znepokojený blogger jako já, mějte na paměti, prdíky jsou součástí života. A to platí pro lidi i psy. Takže když příště slyšíte hlučný prdík, buďte vděční. Znamená to, že vaše dítě je normální, zdravé a jeho trávicí systém funguje. A to je důvod k radosti, že?

Napsat komentář