Nahoře
Příčiny suché pokožky hlavy a jak s ní bojovat
14pro
Václav Dvořák

Příčiny suché pokožky hlavy

Víme, že suchá kůže je jako nezvaný host: objeví se nečekaně a někdy trvá nekonečně dlouho, než ji dokážeme přimět k odchodu. Když se zaměříme na suchou pokožku hlavy, není to jen o pocitu napnutí a nepohodlí – je to o symfonii nepříjemných vloček na ramenou, které dokážou zaměstnat člověka i naprosté neznámé, když si jich všimnou. A i když se můžu snažit jako elegantní baletka na ledě, někdy to prostě vypadá, že tancuji polku ve sněhové bouři. A všichni víme, že Maxík, můj pes a věrný společník, by byl k těm vločkám určitě přívětivější než já. Co tedy může za tu suchost? Existuje celá řada faktorů. Na vině může být nedostatečná péče o pokožku hlavy, používání příliš agresivní kosmetiky nebo šamponů, kteří vás zřejmě mají ne dost na vážkách. Také faktory prostředí jako tvrdá voda, suchý vzduch zejména v zimním období, či vaše vlastní genetické dispozice mohou věci komplikovat. A teď mi nedělajte, že nehřešíte na dehydrataci těla! Nějaký ten džbán vody denně by nezaškodil, nemyslíte?

Nedostatek Hydratace

Jak jsem se už mimochodem zmínil, voda je pro pokožku stejně důležitá jako pro vaši kytovou zahrádku. Pokud nepijete dostatek vody, vaše pokožka to určitě pocítí a občas to dá najevo fakt, že se začne loupat jako cibule. To ale neznamená, že máte sbíhat do supermarketu pro pětilitrovou láhev a doufat, že všechno během jednoho dne spraví. Tohle je maraton, ne sprint. Klíčový je konzistentní a pravidelný příjem vody. To platí nejen pro pokožku hlavy, ale pro celé tělo. Je jednoduché se nechat uchvátit při sledování seriálů na gauči s taškou chipsů, ale pamatujte – sáček chipsů vás nezachrání před suchou pokožkou. Jen tak mimochodem, jestli vám chybí inspirace, jak dostat do sebe více vody, zkuste si načasovat pár upomínek nebo si vodu ochucovat citronem, mátou či jahodami. Víte, že Maxík je na tom podobně? I on potřebuje svou misku s čerstvou vodou pravidelně doplňovanou, aby zůstal hydratovaný a šťastný – a tím pádem i já!

Používání agresivních produktů

Když vezmu do ruky ten svůj šampon se slibem, že budu mít vlasy jako ze šamponového ráje, nenapadne mě číst drobným písmem psané složení na zadní straně. Jenomže často právě ta chemická sláva je příčinou problémů. Sulfáty, silikony a parabeny – zní to jako guest list na párty, na kterou bych raději nepřišel. Agresivní složky v kosmetice mohou působit jako maskovací agenti, kteří vám na chvíli půjčí krásné vlasy, ale dlouhodobě vám mohou vysušit pokožku nadobro. Jestli můžu doporučit, podívejte se po šamponech, které jsou šetrnější k pokožce hlavy. Hledejte označení 'sulfate-free' nebo 'paraben-free', vaše pokožka vám poděkuje. A víte co je skvělé? Když se rozhodnete pro přírodní ingredience, možná uvidíte, že takový šampon nese něco víc než jen svědomí čisté jako váš vlas po umytí. A když mluvíme o čistění – s produkty to nepřehánějte, aplikujte jen tolik, kolik je třeba.

Stres a jeho nepříjemní dopady

O stresu se hodně mluví, ale jak moc nám to docvakne až ve chvíli, kdy nás opustí poslední nervová buňka? Stres může naše tělo zasáhnout jako pořádná bouřka, a než se člověk vzpamatuje, může objevit suchou pokožku hlavy jako nemilý suvenýr. A kdo z nás si ve stresu neprohrábne vlasy a nezvýší tím to své vlastní království sucha? Jedním z důvodů je, že stres může ovlivnit hormonální hladiny a ty zase mohou způsobit, že vaše mazové žlázy na pokožce hlavy podávají výkon jako na 'slow motion'. Výsledkem je snížená produkce sebum, který měl za úkol vaše vlasy lubrikovat a chránit. Dopřejte si tedy čas od času relaxační masáž hlavy, vypěstujte si zálibu v jogě nebo meditaci. Když už si vezmete den 'na lehko', Maxík se klidně přidá a taky si protáhne tlapy, i pes potřebuje uvolnit napětí.

Extrémní povětrnostní podmínky

Někteří z nás milují extrémy, ale pokožka hlavy určitě patří k těm konzervativnějším typům. Ať už to jsou nemilosrdné mrazy, nebo nekonečné vlny horka, naše kůže to vždycky pocítí. V zimním období může suchý vzduch v interiérech v kombinaci s topením přispět k zesílení suchosti pokožky. A uznáme si to, kdo z nás by nebral radši zimní večery u krbu než počítal, kolik vlhkosti právě uniklo z naší kůže? Ale trochu prevence by neškodila, třeba přidáním zvlhčovače vzduchu do místnosti, kde trávíte nejvíce času. Vaše pokožka, jakož i prachové částice na vaší knihovně, vás za to budou milovat. A pokud jdete do boje s letním sluncem, nezapomeňte na klobouk nebo šátek, který poskytne vaší hlavě zásadní ochranu.

Genetické predispozice

Říká se, že genetika je jako rodinný poklad – někdy objevíte drahokamy a jindy staré tajemné mince, které nikdo nechce. A jak je to se suchou pokožkou hlavy? Nu, můžete jednoduše mít smůlu v loterii genomů. Jestliže mají vaši rodiče suchou kůži, existuje vyšší pravděpodobnost, že i vy budete mít tendenci k suchosti. Ale než začnete psát stížnost na rodinnou linii, pojďme si povědět, že geny nejsou osudem. I přes vaše DNA existují způsoby, jak ovlivnit suchost vaší pokožky. Speciální šampony a kondicionéry, hydratační a vyživující masky, které pravidelně používáte, mohou udělat zázraky. A když už jsme u toho, Maxík, který mi tu právě odpočívá po boku, zdědil trochu problematické srsti od svého otce. A víte co? Díky pravidelné péči má nyní srst zdravou a plnou. A to i bez předplatného na rodokmen.com!

Strava a výživa

Všichni to znají – říkáme si, že zrovna dnes můžeme dopřát trochu toho, trochu tohoto a najednou najdeme misku prázdných oříšků a odměřenou zásobu už jen ve vzpomínkách. Ale jestlipak víme, že naše stravovací návyky mají nepřímý vliv na kvalitu naší pokožky hlavy? Proteinově bohatá jídla, zdravé tuky a omega-3 mastné kyseliny hrají roli hygienika pro naše vlasy a pokožku. Můžu vám prozradit, že jsem se jednou pokusil o detox a upřednostnil zeleninové smoothie před svými oblíbenými palačinkami. Překvapivě – nebo možná ani ne – moje vlasy a pokožka to ocenily. Nejsem samozřejmě žádný doktor, ale tohle byl experiment, který stál za to. A pokud jde o Maxíka, i jeho granule obsahují zdravé kousky ryby – a on je ve svém psím životě hvězdou s lesklou srstí, která by mohla konkurovat každé reklamě na psí kosmetiku.

Problémy s hormonální rovnováhou

Hormony jsou jak džini z láhve – když jsou ve vyváženém poměru, přinášejí harmonii, ale když se rozhodně, že z láhve uniknou, může to být hodně turbulentní jízda. A kolotoč, který ovlivňují, zahrnuje i stav naší pokožky a vlasy. Změny v hormonální hladině, ať už kvůli stárnutí, menstruačnímu cyklu, těhotenství, nebo třeba stresu – ano, ten opět zasahuje do hry – se mohou podepsat na suché pokožce hlavy. Pokud si všimnete, že se vaše kůže začíná chovat jako rozmarovitý teenager akorát v době, kdy vaše hormony mají 'párty', může to být jasný signál, že je potřeba vyhledat lékaře a zjistit, jak situaci uvést zpět do rovnováhy. Mě osobně udržuje v hormonální rovnováze pravidelná jízda na kole a dostatek spánku. Tím pádem Maxík – který má hormony vždycky jako v klidu – mě motivuje k tomu, abych nezanedbával své ranní vyjížďky.

Metody péče o pokožku hlavy

Jsme přece jen stvoření návyků a to platí i při péči o naši pokožku. Uvědomili jste si někdy, že možná ta vaše rutina není zrovna tou nejvhodnější pro vaši pokožku šíleně toužící po hydrataci? Občas musíme své návyky polibit na rozloučenou a vydat se cestou zkoušení nových metod. A hlavně, nepoužívejte horkovzdušný fén na plný výkon jako byste sušili oblečení v prádelně. Jednou z těchto metod pro mou pokožku – a nebojte se, nebudu mluvit o žádném extravagantním krémování nohou avokádovým máslem – je používání vlasové masky s aloe vera nebo kokosov

Napsat komentář