Nahoře
Esenciální metody čínské masáže pro zdraví a relaxaci
4led
Dana Švihlová

Historie a význam čínské masáže

Pojďme se vzdělávat v dobrodružství čínské masáže, které je skutečně fascinujícím tématem! Musím se přiznat, že když jsem poprvé vstoupila do světa tradiční čínské masáže, nemohla jsem uvěřit, jak hluboké kořeny má tato praktika a jakou má sílu. Je to přímo očarující! Tradiční čínské masáže – známé také jako "Tuina" – se datují tisíce let do minulosti a jsou neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny. Vychutnávat tu lahodnou symbiózu klidu a léčení, když vám zručné ruce maséra rozplétají svaly, je jako malý zázrak na dosah ruky, věřte mi! A co je nejlepší? Východní moudrost se s námi dělí o své poklady a my máme možnost obohatit naše záchranářské repertoáry těch nejlepších tahů k dosažení maximálního uvolnění. Ani nemusíte z domova, já vám to tu pečlivě popíšu. Co říkáte, už se těšíte?

Tui Na masáž – klíč k harmonii těla a duše

Tui Na, ah, ta je pro mě jako vášeň! Jde o techniku, která vychází z principu balancování energií v těle podle tradiční čínské medicíny. Není to jen obyčejná masáž, to bychom jí dělali krivdu. Tui Na je umění - tanec prstů na vaší kůži, který může rozproudět energii tam, kde už jen lenivě tekla. Pokud jste ještě neměli tu čest, připravte se - ta první seance může změnit váš život, nebo alespoň váš pohled na relaxaci. Víte, je to něco jako když do vašeho života vstoupí nová láska, ta první chvíle, kdy vaše srdce zaplaví sladké vzrušení. K Tui Na přistupujte s otevřeným srdcem, a uvidíte, že to bude odměněno. Nejenže je ideální ke zmírnění bolesti, uvolnění stresu a zlepšení oběhu krevního i lymfatického systému, ale může vám dokonce pomoci na cestě k hlubšímu pochopení svého těla a mysli. A jedna malá tajemná poznámka na konec: údajně může Tui Na dokonce posílit lidské libido, o tom ale nemám osobní zkušenost, tak to berme s rezervou. ;)

Akupresura – když dochází na bod

Bez akupresury si čínskou masáž ani neumím představit. Znovu se zapojují principy tradiční čínské medicíny, kde místo jehel používáme tlak z pokladnice našich vlastních prstů. Její efekt je jak kouzlo – má schopnost uzdravit tělo odvnitř. Pracuje s tlakovými body, které jsou spojené s určitými meridiány, neboli energetickými drahami v našem těle. Ano, přesně tak, naše tělo je jako komplexní mapa energetických drah, a akupresura je jako GPS, která nás vede k jejich harmonizaci. Já osobně miluji ten pocit, když se mi daří najít ten "správný bod" a ucítím, jak se energie znovu rozproudí. Má to své kouzlo, podobně jako překvapivě příjemná chuť wasabi – nejdříve vás to štípne, ale pak přijde příval svěžesti a nasycení. Dokonce pokud máte trému nebo napětí před důležitou schůzkou, zkuste lehce masírovat bod mezi obočím, účinek je zpravidla bezprostřední. Tohle je jedna z mála věcí, kterou si můžete dopřát dokonce i ve stísněných podmínkách kancelářského koutu a efekt nebude o nic menší, vyzkoušejte a uvidíte.

Qigong masáž – cesta k vitalitě

Qigong masáž je jakýmsi mostem mezi meditací a fyzickým cvičením. A přesně tak bychom na to měli nahlížet – jako na šanci pro spojení těla a mysli ve prospěch naší celkové vitality. Pokud nemáte zrovna nejvyšší energetický den, co takhle se ponořit do světa Qigongu a nechat se unášet rytmickými pohyby, které revitalizují vaše vnitřní energie? Když se to naučíte, je to jako když najdete tajnou bránu do zahrady, kde roste vaše zdraví a pohoda. Není to zase tak těžké, stačí se párkrát dostatečně zaposlouchat do dechu a zachytit ten příjemný tok energie, co proudí s každým vaším záměrem. Nezapomeňte ale, že Qigong není žádný sprint, je to maraton, a vytrvalost se vyplácí. Když k tomu připočtete i erotický nádech, který některým pohybům věhlasně připisují, dostáváte balíček, který se opravdu vyplatí rozbalit.

Guasha – technika, co rozplétá energetické uzelce

Guasha, tak to je ta pravá pecka mezi technikami, kterou když začnete používat, může se stát vaší osobní terapeutickou závislostí. Používá se k ní speciální nástroj, obvykle vyrobený z rohoviny, jaspisu nebo dokonce z jadeitu, a pomocí tohoto nástroje pak masér provádí rytmické škrábání po kůži. Nebojte, to není nic strašidelného. Představte si to jako když provádíte jarní úklid doma – odstraňujete veškeré energetické blokace a nečistoty, aby vaše energie mohla opět svobodně proudit. Pocity během a zejména po masáži jsou fantastické, jako kdybyste náhle cítili, že se vám uvolnily všechny interní uzly, a jste připraveni znovu plavat v těch harmonických vodách života. Ale dávejte pozor, je to trochu jako s pikantní jídly, není to pro každého. Pokud máte citlivou kůži nebo neradi zůstáváte s dočasnými červenými šmouhami po masáži (ano, to se opravdu stává), raději vyberte jinou techniku.

Jak si vybrat správnou čínskou masáž pro vás

A teď možná řešíte otázku: Jak si mezi těmito úžasnými technikami vybrat tu pravou pro mě? Nebojte se, nejste v tom sami. Můj tip? Poslouchejte své tělo a jeho potřeby - doslova. Když pocítíte potřebu hluboky relaxace, možná je pro vás Tui Na masáž tu pravou. Pokud máte pocit, že byste potřebovali probudit svoje tělo a mysli, zkuste Qigong masáž. Pokud vás bolí konkrétní části těla nebo cítíte, že tam máte blokovanou energii, neváhejte a sáhněte po akupresuře. A pokud máte odvahu a představujete si, že vaše tělo je jako kreslená mapa pokladů, co čeká, až ji překreslíte svými rukama, dejte šanci Guashe. Ať už se rozhodnete jakkoliv, pamatujte si jedno - každá masážní technika je cesta, kterou můžete prozkoumat a objevit nové roviny svého bytí. A dejte na mě, pakliže jednou ochutnáte ten pocit osvobozujícího uvolnění, nebudete chtít zpět.

Napsat komentář