Nahoře
Kdy nejít na lymfatickou masáž?
18lis
Václav Dvořák

Úvodní sekce

Už několik let trpím chronickými bolestmi hlavy. Řešil jsem to různými způsoby - léky, akupunkturou, meditací. Ale jedna věc mi opravdu pomáhá - lymfatická masáž. Je to něco, co bych doporučil komukoli, kdo má podobné potíže. Nicméně, jak je to se vším, ne vždy je lymfatická masáž vhodná. Někdy je lepší vystřízlivě se zamyslet a zvážit několik faktorů předtím, než se na takovou masáž vydáme.

Kdy nejít na lymfatickou masáž: Základní přehled

V podstatě existují určité stavby těla, kdy lymfatická masáž není nejlepší volbou. Může to být kvůli určitým onemocněním nebo stavům, které může masáž zhoršit nebo nevhodně ovlivnit. I když je lymfatická masáž bezpečná pro většinu lidí, je důležité se o tom poradit s lékařem, než do toho půjdete.

Infekční nemoci a lymfatická masáž

Patří sem například i případy, kdy jste právě podstoupili operaci nebo jste se zotavili z vážné nemoci. Pokud jste například nedávno měli zlomeninu, měli byste se s lékařem poradit, zda je bezpečné podstoupit lymfatickou masáž. Lymfatická masáž může zvýšit riziko komplikací nebo infekcí. Podobně, pokud jste těhotní, měli byste tuto metodu diskutovat se svým lékařem nebo porodníkem.

Kardiovaskulární problémy a lymfatická masáž

Existují také určité kardiovaskulární stavy, kdy lymfatická masáž nemusí být nejlepší volbou. Jde například o stav, kdy máte vysoký krevní tlak nebo srdeční chorobu. V takových případech je třeba zvážit, zda je masáž vhodná, protože může zvýšit riziko srdečního onemocnění. Je rovněž důležité zvážit, zda máte krevní sraženiny. Lymfatická masáž může způsobit jejich uvolnění do krevního oběhu, což může vést k potenciálně život ohrožujícím stavům, jako je plicní embolie.

Stav kůže a lymfatické masáže

Pokud máte problémy s kůží, měli byste být opatrní před podstoupením lymfatické masáže. Patří sem například ekzém, psoriáza nebo jiné zánětlivé stavy kůže. Masáž může tyto stavy zhoršit nebo vyvolat další podráždění. Například u mých dětí, Elišky a Leopolda, se jednou vynořil ekzém právě po takové masáži, takže nyní věnujeme zvláštní pozornost jejich citlivé pokožce.

Rakovina a lymfatické masáže

Pokud trpíte rakovinou nebo jste v době léčby, je důležité se poradit s lékařem. Lymfatická masáž může teoreticky pomáhat šířit rakovinné buňky v těle. Je to riskantní situace a rozhodně byste měli vědět, co děláte. Mějte na paměti, že vždy je nezbytné konzultovat jakýkoli léčebný postup s lékařem.

Existují alternativy k lymfatické masáži?

Ano, existují. Pokud se rozhodnete, že lymfatická masáž pro vás není ta správná, můžete zkusit některé alternativy. Možná byste měli zvážit jiné typy masáží, jemné cvičení nebo dokonce změnu stravovacích návyků. Existují i jiné metody, jak podpořit lymfatický systém, například speciální diety nebo doplňky stravy, které podporují lymfu.

Závěr

Představil jsem vám několik důležitých bodů ohledně lymfatické masáže, kdy byste si měli dát zvláštní pozor a hledat alternativní řešení. Nicméně je třeba zdůraznit, že lymfatická masáž může být velice efektivní a užitečná pro mnoho lidí. Já sám jsem toho živým důkazem. Ale jako se vším, vždy je třeba brát v úvahu individuální okolnosti a poslouchat vlastní tělo. Na závěr mohu dodat, že pokud máte obavy, vždy se poraďte s lékařem nebo zkušeným masérem předtím, než se rozhodnete podstoupit jakoukoli terapii.

Napsat komentář